WIOSNA -zabawy i aktywności na poniedziałek 23.03.2020

WIOSNA – PROPOZYCJE ZABAW I AKTYWNOŚCI na poniedziałek 23.03.2020
• Zabawa plastyczna – Pierwsze bazie. Dla dziecka: wazon narysowany przez Rodzica , kolorowy papier, szare gazety, nożyczki, klej. Dziecko przykleja na kartce wazon wycięty po liniach narysowanych przez Rodzica, na wazonie przykleja paski papieru wydarte z szarych gazet (gałązki); dokleja po obu stronach gałązek wydarte z gazet niewielkie owale – bazie. Dziecko przelicza gałązki w wazonie oraz bazie na gałązkach.

• Zabawa Jaka jest wiosna? Rodzic cicho wypowiada kolejne litery alfabetu, a dziecko w dowolnej chwili mówi: stop. Dziecko podaje określenie, jakie według niego pasuje do wiosny. Musi ono zaczynać się na głoskę, na której zatrzymał się rodzic , np. k – wiosna jest kolorowa , p – wiosna jest pachnąca ,s – wiosna jest słoneczna, r – wiosna jest radosna

• Słuchanie wiersza Wiosna i moda.
Pod koniec zimy wiosna wyjęła żurnali stosik. – W co mam się ubrać? – dumała – co w tym sezonie się nosi? Założyć sukienkę w kropki? A może golf? No i spodnie? Co wybrać, by być na czasie i nie wyglądać niemodnie? Torebkę wziąć czy koszyczek? Na szyję apaszkę cienką, na głowę – kapelusz z piórkiem czy lepiej beret z antenką?
(W tym czasie... – Gdzież ta wiosna? – pytali wszyscy wokół. – Zaspała? Zapomniała? Nie będzie jej w tym roku?) I przyszła w zielonych rajstopach, w powiewnej złocistej sukience i miała wianek z pierwiosnków, a w ręce trzymała kaczeńce. Pachniała jak sklep z perfumami – wszak była calutka w kwiatach, sypała płatkami jak deszczem – i tak już zostało do lata.

• Rozmowa na temat wiersza. − Jaki problem miała wiosna? − W co postanowiła się ubrać? − Jak wyglądała? • Wypowiadanie się na temat: Jakie kolory kojarzą się z wiosną? Dlaczego? • Zabawa słowna pod hasłem: Jak wyglądałby świat, gdyby wszystko było zielone?

• Poruszanie się pod dyktando rodzica .Rodzic mówi, a dziecko wykonuje odpowiednie ruchy: Idź do przodu cztery kroki i zrób w miejscu dwa podskoki. Teraz w lewo kroków pięć, przysiad, podskok, ściśnij pięść. Idź do tyłu cztery kroki i zrób w miejscu trzy podskoki. Teraz w prawo kroki dwa i od nowa – tralala.

• Popatrz na zdjęcia i nazwij wiosenne kwiaty.

• Podziel na głoski wyraz tulipany. Znajdź litery potrzebne do ułożenia wyrazu tulipany. Których liter nie wykorzystasz? Narysuj tulipana.

t k p z
l u n i m
a g y

poniedziałek, Marzec 23, 2020